banner-conushomes-sj

Červeno lesknúca sa borovica ( Pinus sylvestris, aj Pinus silvestris ) rastie v subpolárnom pásme vo Fínsku, Švédsku a Nórsku od južnejších oblastí Fínska až po oblasť drsnej klímy Laponska pomalšie ako v miernych pásmach, vyše 100 - 150 rokov. Kvôli jej pomalšiemu rastu je pevnejšia a konzistentná. Podiel červeno lesknúceho tuhého jadra dreva je väčší. Jadro dreva je tak jemne spórové ( zrnité ) a pevné. Toto je prirodzená vlastnosť dreva v severnejších oblastiach.

Takáto borovica má osobitnú hodnotu, mnohí odborníci si myslia, že má rovnakú hodnotu ako tvrdé drevo. Drevo časom netmavne ako z borovíc z teplejších oblastí ale stáva sa len trochu červenšie. Podľa toho získala borovica svoje meno - červená, či polárna alebo arktická. 

Jemná spórovitosť a vysoký podiel tuhého jadra spôsobujú, že trámy, či iné drevo vyrobené z tohoto dreva, tak nepraskajú ako iné bežné drevo, či drevo z južnejších borovíc. Dlhé trámy sú výborne odolné priehybu. Zmrštenie zosychaním je tiež veľmi malé. Tieto vlastnosti z neho robia ideálny materiál na drevodomy a iné drevostavby.

Približne 65 % fínskych drevostavieb bolo pred 10 rokmi vyrobených z borovice a 35 % zo smreku ( Picea abies ). V súčasnosti sa ale už situácia obrátila a presadzuje sa čoraz viac drahší smrek pre svoje viaceré novo spoznané výhody, ktoré preukázal čas a pripomienky zákazníkov u rôznych konštrukcií stien a s najmä výrazne väčším množstvom odskúšaných drevostavieb v teplejších pásmach.
Naša drevná surovina pochádza výhradne z PEFC a FSC certifikovaných lesov. Vo Fínsku sa vykupuje drevo z píl z Fínska a zo Švédska, viď mapka nižšie.
 
Naše kanadské drevostavby sú vyrábané z cédra ( Thuja plicata ) a zo smreku. Napriek tomu, že sa zdá, že má Kanada obrovské nedozierne lesy, červený céder je už čoraz vzácnejší a tak sú aj drevostavby, na ktoré aj najbohatšia svetová klientela musí čakať v poradovníku aj vyše roka.

 

Mapa ťažby červenej polárnej borovice a severského smreku vo Fínsku, Švédsku a Nórsku ( zdroj : http://www.pellopuu.fi/en/index.php/raaka-aine ) :


Tieto dreviny sú drevo pre Vás, tak ako pre obyvateľov žijúcich v trópoch ako aj v polárnych podmienkach. Dynamicky sa rozvíjajúce fabriky, pracujúce s týmto drevom, domácim materiálom, sú vo Fínsku v lesoch. V moderných výrobných podnikoch sa produkujú s odbornými znalosťami niekoľkých desiatok rokov letné domy a obytné domy na trvalé bývanie a iné stavby najvyššej svetovej kvality z tejto borovice, či smreku.

Drevo je vysoko cenený, istý a prírodný, znovuobjavený stavebný materiál pre zdravý spôsob života. Stavanie z dreva má v severských krajinách kvôli svojej dlhovekosti a svojmu zdravému prostrediu v bývaní tisícročia dlhú tradíciu. Dnes už majú dlhodobú tradíciu tieto stavby aj v Kanade, USA, Japonsku a inde. V minulosti tak tomu bolo aj na Slovensku, či susedných krajinách. Na Slovensku tiež znovuobjavujeme tento výnimočný stavebný materiál.

Vo Fínsku a na celom svete, vo všetkých pásmach, znalosť kvality a spokojní zákazníci zabezpečili vyhľadávanosť takýchto domov a stavieb kvôli výnimočnosti materiálu a jeho vysoko cenenej kvalite spracovania, dnes už na plnoautomatických linkách riadených počítačmi.

Tento materiál a spôsob výstavby a užívania ocenia ľudia so vzťahom k prírode, drevu, zdravému štýlu bývania, estéti, časovo veľmi vyťažení ľudia, developeri, hoteliéri, rekreačné zariadenia, športové areály, golfové kluby, lyžiarske strediská a pod. Taktiež ako každý investor, ktorý zistí, že tieto typy objektov sú dnes pripravené aj do bežnej zástavby, pretože objekt sa v prípade záujmu ani nemusí výrazne odlišovať v exteriéri od ostaných murovaných stavieb.